DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN %
Konya
11°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Levn-i Bahar 4 Ebru-Minyatür Tezhip Sergisi  Sanatseverlerle Buluştu

Levn-i Bahar 4 Ebru-Minyatür Tezhip Sergisi Sanatseverlerle Buluştu

ABONE OL
Haziran 6, 2022 15:50
Levn-i Bahar 4 Ebru-Minyatür Tezhip Sergisi  Sanatseverlerle Buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Levn Sanat Atölyesi tarafından düzenlenen, “Levn-i Bahar 4” Ebru-Minyatür-Tezhip Sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin yoğun ilgisiyle açıldı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay yaptığı açılış konuşmasında, “Levn-i Bahar 4” Ebru-Minyatür-Tezhip Sergisi’nin  geleneksel sanatlarımızın öğretilmesi ve tanıtılmasına önemli bir katkı sağlayacağını vurguladı.

 

Geleneksel Türk El Sanatlarının, kültür ve sanat alanında en önemli değerlerimizden olduğunu belirten Tugay; “Anadolunun binlerce yıllık tarihinden gelen bu kadim kültür, çeşitli uygarlıkların harmanlanmış kültür mirasıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Sanatçılarımız Fatma Sarıbaş ve Ayşe Burcu Özkan’ı bu önemli kültürel mirasımıza sahip çıkıp sanatçı ve öğretici kimlikleri ile geleneksel sanatlarımızı genç nesile aktarma çabalarını yürekten kutluyoruz” diye konuştu.     

 

Levn Sanat Atölyesi’nin kurucuları Fatma Sarıbaş ve Ayşe Burcu Özkan da yaptıkları konuşmalarda; kültürel mirasa sahip çıkmanın ve geleceğe taşımanın sorumluluğu ile çalıştıklarını belirttiler. Sanatçılar; “Bizler de hocalarımızın öğretileri doğrultusunda atölyemizde eğitimlere devam ediyoruz. Yıl sonu açtığımız sergilerimizde emeklerimizi sanatseverlerle paylaşarak, geleneksel Türk el sanatlarına farkındalık oluşturmak amacındayız. Sergimizin açılışında gördüğümüz bu ilgi bizleri çok sevindirdi” diye konuştular.      

İBB Kültür Sanat Dairesi Başkanlığı’nın katkılarıyla Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşan, geleneksel Türk El Sanatlarının en değerli örneklerinden olan Ebru Minyatür Tezhip sergisinde, Levn Sanat Atölyesi kurucuları ve öğrencilerinin eserleri sergileniyor. Ayrıca geleneksel sanatların yapılışında kullanılan malzemeler de sergi alanında görülebilir.  

 

Çoğunluğu atölye öğrencilerinden oluşan 81 katılımcının 90’a yakın eserlerinin yer aldığı sergi, 15 Haziran 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir.     

 

LEVN SANAT ATÖLYESİ

Levn Sanat, Geleneksel Türk ve İslam Sanatları Atölyesi olarak 10 yıldır İzmir’de Tarihi Kızlarağası Hanı’nda sanatseverlere hizmet vermektedir. Ebru sanatçısı Fatma Sarıbaş ve Tezhip Minyatür sanatçısı Ayse Burcu Özkan’nın birlikte kurdukları atölyenin misyonu; kültürümüze ait olan tezhip, minyatür ve ebru sanatını daha geniş kitlelere ulaştırıp aynı zamanda geleneksel sanatlara farkındalığı artırmaktır. Atölye, klasik eserlerle geleneği sürdürmenin yanı sıra modernizm ve postmodernizm çizgileri de zaman zaman aynı potada eritip izleyiciye sunmaktadır. Bu şekilde sanatın güncel halini de yakalamıştır. Levn Sanat Atölyesi, her yaş ve meslek grubundan öğrenci yetiştirmekte olup, eğitim sürecinde ortaya çıkan eserlerin yer aldığı yılsonu sergileri düzenlemektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.