DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN %
Konya

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yeni yatırımlarla gücüne güç katan Kalekim, 2022 yılında istikrarlı büyümesini sürdürüyor
  • Okuyucunun Sesi
  • Ekonomi
  • Yeni yatırımlarla gücüne güç katan Kalekim, 2022 yılında istikrarlı büyümesini sürdürüyor

Yeni yatırımlarla gücüne güç katan Kalekim, 2022 yılında istikrarlı büyümesini sürdürüyor

ABONE OL
Haziran 7, 2022 13:20
Yeni yatırımlarla gücüne güç katan Kalekim, 2022 yılında istikrarlı büyümesini sürdürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KALEKİM, HALKA ARZIN BİRİNCİ YILINDA FİNANSAL BAŞARISI İLE FARK YARATTI:

 

Türkiye yapı kimyasalları sektörünün öncü markası Kalekim, yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerine yönelik yeni yatırımlarla 2022 yılında da yeni başarı hikayelerini yazmaya devam ediyor. Pandemi, enerji, tedarik ve üretimde yaşanan sıkıntılara rağmen 2021 yılını hedeflerinin üstünde bir başarı ile tamamlayarak, istikrarlı büyümesini sürdüren Kalekim, halk arzının birinci yıl sonuçlarını bir basın toplantısı ile paylaştı. 

 

Kale Holding CFO’su Haluk Alperat, “Daha büyük ve daha güçlü bir Kalekim yaratma hedefimiz doğrultusunda yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Mardin’deki fabrikamıza yaptığımız 23 milyon TL’lik ek yatırımın ardından yine sektörünün güçlü firması Lyksor Kimya A.Ş.’nin de 75’lik kısmını 140,6 milyon TL’ye satın aldık. Yaptığımız yatırımlar ve iyileştirmeler sayesinde inşaat sektörünün 0,9 oranında küçüldüğü 2021 yılında, net karımızı bir önceki yıla göre 158,5 oranında artırdık. 2022’nin başında yaptığımız Lyksor Kimya yatırımızın 2022 yılında ciromuza 325 -350 mio TL arasında katkı yapmasını bekliyoruz” dedi.

 

Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu da “Halka arz programımızı tamamladığımız 2021 yılının Mayıs ayından bu yana, her çeyrekte başarımızı biraz daha ileriye taşıdık. Geçen yılı, pazarın da üstünde büyüme rakamı ile tamamladıktan sonra yeni yıla da aynı şekilde güçlü bir giriş yaptık. 2022 yılının ilk çeyreğinde de net dönem karımızı, bir önceki yılın aynı dönemine göre, 194 oranında artırarak, 24.1 milyon TL’den 70.8 milyon TL’ye çıkardık. Brüt kar marjımızı 300 baz puan iyileştirirken, yılın ilk üç ayındaki net satışlarımızı da 111 oranında artırarak, 302.4 milyon TL’ye çıkardık” diye konuştu.

 

Kale Grubu’nun iştiraklerinden Kalekim A.Ş., pandemi, enerji krizi ve tedarik sorunlarının gölgesinde geçen 2021 yılını, hedeflerinin üstünde bir başarı ile tamamladı. Yaptığı yeni yatırım ve yeni geliştirmelerle istikralı büyümesini 2022 yılının ilk çeyreğinde de sürdüren Kalekim, yeni yılda da yatırımcılarına güven vermeye devam etti. 

 

Kalekim, istikrarlı başarısının sonuçlarını, halk arz programını birinci yılında bir basın toplantısı ile paylaştı. Kale Holding CFO’su Haluk Alperat ve Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu’nun katıldığı 2021 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda; şirketin geçen yılki performansı, hayata geçirilen yatırımlar, bu yatırımların ciroya yaptığı katkı, 2022 yılının ilk çeyreğinde elde edilen başarı ile önümüzdeki döneme ilişkin hedef ve beklentileri hakkında bilgiler verildi.

 

“Tüm dünya bir krizden kurtulurken, yeni bir krizin içerisine girdi”

Zor bir yılı geride bıraktıklarını belirten Kale Holding CFO’su Haluk Alperat şunları söyledi:

 

“İş dünyası olarak beklentimiz, pandemi ile mücadelede elde edilen başarının ardından 2022’nin daha güzel geçeceği yönündeydi. Ancak bir krizden kurtulduk derken, yeni yılda kendimizi yeni bir krizin içerisinde bulduk. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş, hepimiz için zorlu bir yılın habercisi oldu. Dünya ticaret ve tedarik dengelerini değiştiren bu savaşın, yaratacağı değişimleri iyi yönetmek önümüzdeki süreçte hepimiz için büyük önem arz ediyor. Ekonomide kartların yeniden dağıtılacağı, dengelerin değişeceği bu zorlu süreci sektör ve ülke olarak, en az kayıpla aşmayı temenni ediyoruz. 

 

“Mardin ve Lyksor yatırımları ile büyümeye devam ettik”

Pandemi, 2021 yılında da pek çok sektörde enerji, üretim, hammadde ve tedarik alanlarında önemli krizlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle ülkemizde kurdaki dalgalanmanın da eklenmesiyle maliyetlerde çok önemli artışlar yaşandı. İnşaat malzemeleri özelinde baktığımızda TÜİK’in açıkladığı son verilere göre, inşaat maliyet endeksi 2022 yılı Mart ayında, bir önceki aya göre 9,58 bir önceki yılın aynı ayına göre 101,57 arttı. Bu maliyet artışının yanında, yüksek faiz oranları ve düşen alım gücü ile birlikte yurt içindeki inşaat sektörü de olumsuz etkilendi. 2021 yılında Türkiye ekonomisi 11’lik büyümesine karşın, inşaat sektörü yılı 0,9’lük bir küçülmeyle tamamladı. Bununla birlikte yurt içinde durgun giden pazarda son açıklanan Konut Finansman Paketi’nin önemli bir hareketlilik getirmesini bekliyoruz. Bu da inşaat malzemeleri sektörüne de olumlu yansıyacaktır.

 

Kalekim olarak, bu zorlu süreci aldığımız hızlı aksiyonlar sayesinde bugüne kadar başarıyla yönettik. Daha büyük ve daha güçlü bir Kalekim yaratma hedefimiz doğrultusunda, bizim için önemli bir adım olan halk arz programımızı Mayıs 2021’de başarıyla gerçekleştirdik. Attığımız bu adımın devamında ise, hızlı bir yatırım sürecine girdik. İlk olarak, yurt dışı yatırımlarımızın ihtiyacı olan konsantre ürünlerin üretimi için Mardin’deki fabrikamıza 23 milyon TL’lik ek hat yatırımı yaptık. Bizim için önemli bir ihracat pazarı olan Irak ve yine hedef bölge konumundaki Orta Doğu pazarına yakınlığı nedeniyle bu yatırıma büyük önem veriyoruz. Bunun yanında yurt dışı yatırımlarımız kapsamında Afrika ile Orta ve Doğu Avrupa’ya yönelik yatırım ve iş birliği çalışmalarımıza devam ediyor. 

 

2021’deki yatırımların ardından, 2022 yılına da yine önemli bir satın alma yatırımı ile başladık. Yurt içi pazarına yönelik hedeflerimiz doğrultusunda, Lyksor Kimya A.Ş.’nin 75’lik kısmını, 140,6 milyon TL karşılığında satın aldık. Yapı kimyasalları ve beton teknolojileri alanında faaliyet gösteren Lyksor Kimya A.Ş.’nin 2022 yılında ciromuza 325 -350 mio TL arasında katkı yapmasını bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de yurt içinde ve yurt dışında yeni yatırım ve iş birliklerine dair çalışmalarımız devam edecek. Hedefimiz yaptığımız, bu yeni yatırımlarla hem ürün gamımızı çeşitlendirmek hem de üretim ve etki alanımızı daha da genişletmek. 

 

Yaptığımız tüm bu yatırım ve iş birliği çalışmalarımız sayesinde ise, inşaat sektörünün 0,9 oranında küçüldüğü 2021 yılında Kalekim olarak, net karımızı bir önceki yıla göre 158,5 oranında artırmayı başardık. Bu zorlu süreçte, ulaştığımız bu rakamları önemli bir başarı olarak görüyoruz.”

 

“Güçlü ilişkilerimiz sayesinde süreci başarıyla yönettik”

Sektörde sahip oldukları yarım asra yaklaşan bilgi, birikim ve tecrübeleri ile zorlu süreci başarıyla yönettiklerini vurgulayan Kalekim Genel Müdürü Timur Karaoğlu da şunları kaydetti:

 

“Dünya hammadde ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılarla boğuşurken, önceden aldığımız tedbirler ve doğru zamanda yaptığımız doğru hamleler ile sürecin etkilerini minimuma indirdik. Özellikle tedarikçilerimiz ile kurmuş olduğumuz güçlü ilişkiler sayesinde tedarik zincirini aksatmadan, ürün ve hizmetlerimizi müşterilerimize sorunsuz bir şekilde ulaştırmayı başardık. Bu olağanüstü süreçteki çabamızın meyvelerini ise, 2021 yılının sonunda ulaştığımız rakamlarla aldık. 2021 yılı, Kalekim için hem satış hem de pazar payımızı artırdığımız; genel anlamda hedeflerimizin üstünde başarıya ulaştığımız bir yıl oldu. Halka arz programımızı gerçekleştirdiğimiz Mayıs 2021’den bu yana her çeyrekte başarımızı bir adım daha ileri taşıyarak, istikrarlı büyümemizi sürdürdük. 

 

“2021’deki ulaştığımız başarıyı 2022’de büyüterek sürdürüyoruz”

Kalekim olarak, 2021 yılını tüm ürün gruplarımızda hedeflerimizin üstünde bir başarıyla tamamladık. 2020 yılında yaklaşık 84 milyon TL olan net karımızı, 2021 yılında 158,5 oranında artırarak, toplamda 213.2 milyon TL’ye yükselttik. Bu süreçte yurt içi satışlarımızı 43,8, yurt dışı satışlarımızı da 78 oranında artırdık. Böylece inşaat sektörünün küçüldüğü bir yılda hem yerelde hem de globalde büyüyerek, önemli bir başarıya imza attık. Yurt dışında satışlarımızı en çok artırdığımız ülkelerin başında ise, Irak ve Fransa geldi. Özellikle ihracatımızda 60 oranla en büyük payı oluşturan Irak, gerek barındırdığı potansiyel gerekse de ülkemize yakınlığı nedeniyle bizim stratejik öneme sahip pazarlarımızın başında geliyor. 

 

Başarı; istikrarlı olduğu sürece kıymetlidir. Biz de 2021’in ardından, yeni yılda da yakaladığımız başarıyı istikrarlı bir şekilde devam ettirdik. 2022 yılının ilk çeyreğinde net dönem karımızı, bir önceki yılın aynı dönemine göre, 194 oranında artırdık. Bu artışla birlikte 2021’in ilk çeyreğinde 24.1 milyon TL olan net dönem karımızı, yeni yılın aynı döneminde 70.8 milyon TL’ye çıkarttık. Brüt kar marjımızı da 300 baz puan iyileştirerek, 37,3’ten 40,3’e yükselttik. Yine bu dönemde 23,1 olarak gerçekleşen FAVÖK marjımızdaki iyileşme ise, 580 baz puan oldu. Yılın ilk üç ayındaki net satışlarımız 111’lik artışla 302.4 milyon TL’ye ulaştı. Yurt içi satışlarımızı bir önceki yıla göre 80, yurt dışı satışlarımızı ise 190 oranında artırarak, başarılı grafiğimizi yeni yılda da devam ettirdik.

 

Şimdi ise, bu istikrarlı başarımızla yolumuza aynı kararlılıkla devam ediyoruz. Ulaştığımız bu başarıda; Kalekim’in sektörde sahip olduğu tecrübenin, potansiyelinin, üretim ve finansal gücünün yanı sıra çalışanlarının emek ve özverisi ile iş ortaklarının, paydaşlarının ve yatırımcılarının da çok büyük bir katkısı var.”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.