DOLAR 32,4006 0.12%
EURO 34,5025 0.17%
ALTIN 2.464,271,07
BITCOIN %
Konya
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye, Amerikan Şirketlerinin Avrasya Yönetiminde Bölgesel Merkez Oluyor

Türkiye, Amerikan Şirketlerinin Avrasya Yönetiminde Bölgesel Merkez Oluyor

ABONE OL
Haziran 3, 2022 11:50
Türkiye, Amerikan Şirketlerinin Avrasya Yönetiminde Bölgesel Merkez Oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AmCham Orta Asya Bölgesi ülkeleri 

iş birliği için mutabakat anlaşması imzaladı

 

AmCham Orta Asya Bölgesi’nde yer alan ülkelerin temsilcileri İstanbul’da bir araya geldi.  Amerikan Şirketler Derneği AmCham Türkiye’nin ev sahipliğinde Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, 4 ülkeyi kapsayan iş birliklerine yönelik bir mutabakat anlaşması imzalandı.

 

 

AmCham Orta Asya Bölgesi’nde yer alan Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan temsilcileri İstanbul’da bir araya geldi. Türkiye ekonomisine yıllık 50 milyar dolardan fazla katkı sağlayan 110’dan fazla ABD merkezli şirketi temsil eden AmCham Türkiye (Amerikan Şirketler Derneği) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, 4 ülkeyi kapsayan iş birliklerine yönelik bir mutabakat anlaşması imzalandı. Toplantıya ilgili ülkelerin AmCham temsilcilerinin yanı sıra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi Başkanı Aydın Mıstaçoğlu ile ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Andrew Glass katıldı.  

 

Türkiye-ABD arasında geçmişi uzun yıllara dayanan güçlü ilişkinin, dünyadaki en önemli ve köklü stratejik ilişkiler arasında yer aldığını belirten AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Yalçın, “Türkiye'nin bölgesel rolünün güçlendirilmesi ve karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla, Orta Asya ülkelerinde faaliyet gösteren Amerikan Ticaret Odaları (AmCham) ile iş birliğinin geliştirilmesi yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz buluşmada AmCham Özbekistan, AmCham Kırgızistan ve AmCham Tacikistan temsilcilerini ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bugün imzaladığımız mutabakat anlaşması ile iş birliğimizin potansiyelini hayata geçirme yönünde önemli bir atılmış oldu. Bu anlaşma ile ortaya çıkacak sinerji sayesinde, iş birliğimizin meyvelerini en kısa sürede almaya başlayacağımıza inanıyorum.” dedi.

 

AmCham Türkiye’nin yanı sıra Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’daki AmCham temsilcileri tarafından imzalanan mutabakat anlaşması kapsamında aşağıdaki konularda karşılıklı olarak yakın iş birliği içinde olmayı taahhüt ettiler: 

  • Kapasiteyi geliştirmeye yönelik olarak bilgi ve başarılı örnek uygulamaların paylaşılması, 
  • Ticaret heyetlerinin oluşturulması,
  • Sanal / yüz yüze zirvelerin ve ödül projelerinin düzenlenmesi,
  • Çalışanlara yönelik bir Değişim Programı oluşturulması,
  • Önemli etkinliklerin imzacılar arasında paylaşılması,
  • Bölgesel AmCham iş birliği ile ilgili paydaşlarla iletişim kurmak için yardımlaşılması.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.