DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN %
Konya

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk Reasürans ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin iş birliğinde oluşturulan Yüksek Lisans (Tezsiz) Programına ilişkin protokol imzalandı.
  • Okuyucunun Sesi
  • Ekonomi
  • Türk Reasürans ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin iş birliğinde oluşturulan Yüksek Lisans (Tezsiz) Programına ilişkin protokol imzalandı.

Türk Reasürans ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin iş birliğinde oluşturulan Yüksek Lisans (Tezsiz) Programına ilişkin protokol imzalandı.

ABONE OL
Haziran 7, 2022 18:20
Türk Reasürans ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin iş birliğinde oluşturulan Yüksek Lisans (Tezsiz) Programına ilişkin protokol imzalandı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • Türk Reasürans ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin iş birliğinde oluşturulan ve sigorta sektöründe yönetici adaylarının ve bilimsel çalışmaların gelişimini hedefleyen Yüksek Lisans (Tezsiz) Programına ilişkin protokolün imza töreni, 7 Haziran’da YTÜ Davutpaşa Kampüsü’ndeki tarihi Otağ-ı Hümayun binasında gerçekleştirildi. 

 

  • Tam Burslu olarak 30 öğrencinin ücretsiz eğitim almasını sağlayacak program 2022-2023 Güz Döneminde başlayacak.  

 

Türk Reasürans A.Ş. ile Yıldız Teknik Üniversitesi arasında imzalanan iş birliği protokolü ile, İşletme Yönetimi İkinci Öğretim (Tezsiz) Yüksek Lisans programında tam burslu olarak 30 öğrenciye ücretsiz eğitim sağlayacak. Tam burslu programın amacı, sigortacılık sektörüne evrensel değerleri benimsemiş, yönetişime önem veren yönetici ve girişimciler yetiştirmek ve sektörde, başta reasürans olmak üzere pazarlama, satış, üretim, finans-muhasebe, yönetim organizasyon gibi alanlarda iş ve kariyer olanağı sağlamak.

 

İşletme Yönetimi master programı altında açılacak olan Reasürans alt programı çerçevesinde Türk Reasürans ana faaliyet konusu olan “reasürans” alanında bilgi ve deneyimleri eğitime katılacak öğrencilere aktaracak.

 

Öğrenciler, iki dönem boyunca toplam 10 ders, artı bir dönem projesi şeklindeki programda hafta içi her gün yüz yüze olarak 19:00-21:50 saatleri arasında eğitim görecekler. Program 2022 -2023 Güz döneminde öğrenci almaya başlayacak. 

 

Tam burslu olmak için başvuruda bulunacak adaylar Yıldız Teknik Üniversitesi online altyapısı olan lisansustu.yildiz.edu.tr sistemini kullanarak başvurularını gerçekleştirebilecekler. Başvuruların değerlendirilmesi ve yazılı, sözlü sınavların Eylül 2022 başında yapılması planlanmaktadır.

 

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, sigorta sektörüne yönelik olarak açılan bu programın, Türk Reasürans’ın kuruluş amaçları arasında yer alan “sektörün olgunluğuna katkı sağlayacak projeler geliştirme” misyonunun adımlarından biri olduğunu söyledi. Eren konuşmasında; Türk Reasürans’ın desteği ile bu Yüksek Lisans Programını tamamlayacak adayların sigortacılık ve Türk Reasürans’ın mesleki ve teknik eğitim desteği ile de reasürans alanlarında donanım sahibi olacağını ve burada öğrendiklerini sektörün faydasına sunacaklarını anlattı. 

 

Selva Eren “Yıldız Teknik Üniversitesinin değerli Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’a, akademisyenlere ve çalışanlara destekleri için teşekkür ediyorum. Bu sayede Türk Reasürans, Türk Sigorta Sektörünün gelişimine katkı sağlama vizyonunu gerçekleştirme yolunda önemli bir adım daha atmış oluyor. Türk Reasürans olarak ana faaliyet konumuz “reasürans” alanında bilgi ve deneyimlerimizi eğitime katılacak öğrencilere aktaracağız. Reasürans ile ilgili derslere Türk Reasürans’ın tecrübeli yöneticileri ve sektör profesyonelleri destek verecek. Bu programı tamamlayacak öğrencilerin sektörümüze yönetici ve/veya yönetici adayları olarak önemli katkıları olacağına inanıyorum” dedi. 

 

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise ‘Üniversitelerin temel görevlerinden biri sosyal sorumluluk projeleri geliştirmek, toplumla bütünleşmek ve topluma hizmet etmektedir.   Yıldız Teknik Üniversitesi eğitimde, AR-GE’de ve sektör ilişkilerinde lider olmayı hedefleyen bir üniversitedir. Bugün bu tarihi mekânda, muhteşem bir iş birliğini daha hayata geçiriyoruz. Bu proje ile Türk Reasürans tarafından 30 yüksek lisans öğrencimize tam burs verilecektir ve bu da Yıldız Teknik Üniversitesi tarihinde bir ilk olacaktır. Bunu başaran Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren’e ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Murat Donduran Hocama teşekkür ediyorum. 

 

Bizim bir mottomuz var; “Sadece derse girerek üniversite okunmaz”. Yıldız Teknik Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden ayıran şey işte bu ders dışı etkinliklere ve sektörle yapılan iş birliklerine verdiğimiz önemdir. Bu proje ile Türk Reasürans ile çok ciddi bir kazanım elde edeceğiz. O nedenle bir kez daha bu projenin çok önemli bir dalgayı başlattığı, bu dalganın da halka halka büyüyerek yayılacağını sizlerle paylaşmak istiyorum ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.’ sözleri ile konuşmasını tamamladı. 

 

Yıldız Teknik Üniversitesi

Kondüktör Mekteb-i Âlisi olarak bayındırlık faaliyetlerinde görev alacak teknikerlerin yetiştirilmesi amacıyla 1911 yılında kurulan Yıldız Teknik Üniversitesi, mühendislik ve fen bilimlerinde yetiştirdiği bilim adamları ve insan kaynağı ile ülkemizin kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. 

 

Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ın rektör olarak atandığı 2020 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi 21. Yüzyılın gerektirdiği atılımları ortaya koyarak YTÜ için yeni hedefler belirlemekte ve ilgili projeleri hızla uygulamaya koymaktadır. Örneğin Sıfır Atık Belgesi alan Türkiye’deki ilk üniversite olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi Engelsiz Üniversite, Sürdürülebilir Kampüs, Akıllı Kampüs projeleri, Temiz su ve temiz enerji kullanımına yönelik faaliyetleriyle dikkatleri çekmektedir. 

 

Ulusal ve uluslararası sahada görünürlüğünü dünya standartlarında ölçülür başarılarla artıran YTÜ, burs imkânlarıyla öğrencileri, yayın teşvik politikalarıyla da akademisyenleri desteklemekte, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğündeki proje türlerini çeşitlendirilmesi ve Enstitülerde gerçekleştirilen tez çalışmalarının nitelik ve nicelik açısından geliştirilmesi amacıyla hem özendirici hem de kolaylaştırıcı tavrını ödün vermeden sürdürmektedir. 

 

2021 yılı Aralık ayında YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre Araştırma Üniversiteleri listesinde A1 grubunda Türkiye’nin en iyi beşinci araştırma üniversitesi olan Yıldız Teknik Üniversitesi, 2003 yılında kurulan Teknopark’ıyla da son 3 yılın yılın en başarılı Teknopark ödüllünün de sahibidir.

 

Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma İçin Bilimsel Yaklaşımlar ve Çözümler Ağı (UNSDSN) üye kuruluşlar arasında yer alan YTÜ, oluşturduğu “YTÜ Greenstars Sürdürülebilirlik Modeli” ile kurumların iş süreçlerinin, faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası standartlara ve hedeflere uygunluğunu sürdürülebilirlik çerçevesinde izleyerek, göstergeler ile değerlendirilen kurum değerlendirme sonucuna göre “YTÜ Greenstars Sertifikası” ile belgelendirmektedir. 

 

111 yıllık bir inovasyon kültürüne sahip olan, “ArGedeLiderYTÜ” mottosuyla sürdürdüğü yolculuğunda TÜBİTAK 2209 A ve B projelerinde Türkiye’de bu yıl en fazla proje kabulü elde eden üniversite olan YTÜ, Eğitim-Öğretim süreçlerinde EğitimdeLiderYTÜ, hedefiyle 2021 YÖK raporunda Uluslararası Öğrenci Değişim Programlarında Türkiye birincisi olmuştur.

 

Türk Reasürans 

6 Eylül 2019 tarihinde kuruldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tek hissedarı olarak kuruluşunda yer aldığı Türk Reasürans’a yüklenen misyonlardan başlıcaları, Türkiye’deki yerli reasürans kapasitesini arttırmak, yurt dışına aktarılan reasürans primlerini yurt içinde tutmak ve sektörün olgunluğuna katkı sağlayacak projeler geliştirmekti.

 

Bugün itibariyle, Türk Reasürans; yurtiçinde yerleşik 28 sigorta şirketi ve kuruma, trete ve ihtiyari reasürans alanında teminat sağlıyor. Buna ek olarak, dünya coğrafyasına yayılmış 16 ülkede yerleşik 21 Sigorta ve Reasürans Şirketine reasürans kapasitesi sağlayarak, 60 farklı ülkeye güvence ihraç eder konuma geldi. Türk Reasürans, global pazarlarda bilinen bir marka olma hedefine hızla ilerlemektedir. 

 

Şirket, 2021 yılında tüm dünyada pandeminin olumsuz etkileri yaşanırken, 1 milyar 820 milyon TL prim üreterek, dönem karını 290 milyon TL’ye ulaştırdı. Öz sermayesi, geçtiğimiz yıla göre 93 artarak 900 milyon TL’ye yükselirken aktifleri ise 2,9 milyar TL’ye ulaştı.

 

Bu yılın Eylül ayında Türk Reasürans, 100 milyon TL sermayesini Şirket bünyesinden karşılamak suretiyle, Türkiye’de katılım esaslarına göre faaliyet gösteren ilk reasürans şirketini, Türk Katılım Reasürans’ı kurdu. 2022 yılı itibarıyla, Ülkemizde katılım esaslarına göre faaliyet gösteren, sigorta şirketlerinin tretelerine iştirak etti. 

 

Türk Reasürans, aynı zamanda DASK’ın teknik işletici şirketi olarak da faaliyetlerini sürdürmektedir. 

 

Türk Reasürans’ın teknik işleticiliğini yaptığı bir diğer kurum da ÖRYM (Özel Riskler Yönetim Merkezi)’dir. ÖRYM; Finansal riskler, nükleer riskler gibi özellik arz eden ve kamu yararı bulunan riskler için teminat sağlama, sigorta veya reasürans havuzları kurma veya kurulmasını koordine etme, sigorta ve reasürans şirketleri arasında iş birliği yapılmasını sağlama amacıyla kurulmuştur. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.