DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN %
Konya
11°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin “Su”sma!

Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin “Su”sma!

ABONE OL
Haziran 6, 2022 10:50
Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin “Su”sma!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Çevre Günü” etkinlikleri kapsamında Bilfen Liseleri Öğrencileri Su Sergisiyle Farkındalık Yarattı

 

 

Bilfen Liseleri, 2021 – 2022 eğitim – öğretim döneminde sürdürülebilir bir gelecek için yaptığı çalışmaları “Sürdürülebilir Bir Gelecek için ‘SU’SMA!” temalı bir sanat sergisi ile tamamladı. “5 Haziran Dünya Çevre Günü” öncesinde suyun önemine dikkat çekmek isteyen Bilfen Liseleri öğrencileri, “SU” temalı sanat sergileri ile birbirinden yaratıcı ve etkileyici eserlerle farkındalık yarattılar.  

 

Sergide; dünyada giderek artan iklim değişikliğine ve beraberinde gelen su krizine dikkat çekilerek bu durumun sosyal ve ekonomik kalkınmanın sürdürülebilirliğini tehdit eden bir olgu olduğu vurgulandı.

 

Su sorunun günümüzde sosyal, ekonomik ve çevresel alandaki etkileri giderek daha fazla hissedilen küresel bir problem hâline geldi.  Bilfen Liseleri öğrencileri de bu probleme dikkat çekmek için tüm kampüslerinde farklı teknik ve materyallerle yaptıkları birbirinden yaratıcı eserlerin sergilendiği "SU"SMA isimli bir sergi düzenledi. Sanatçı Ahmet GÜNEŞTEKİN, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Sen De Gel Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim BETİL ve IDEA Universal Derneği Proje Geliştirme Direktörü Hakan GİRGİNER’in katılımıyla açılan sergiye su temalı şarkıları ve danslarıyla okul orkestrası ve dans grubu da renk kattı.  Sergi boyunca devam eden “Bilfen Liseleri Video Art” sunumu ve interaktif ebru yapımı ise sergiyi ayrı bir görsellik kazandırdı.

 

Sergiye katılan Sanatçı Ahmet GÜNEŞTEKİN; “Bilfen Okullarında güzel sanatlar lisesi olmamasına rağmen bu kadar yetenekli öğrencilerin olmasının kendisini mutlu ettiğini söylerken “Su sergisinde farklı disiplinlerde yapılan çalışmalar görüyorum. Bu çalışmaları yapan öğrenci arkadaşlarım arasında geleceğin ressamları ve sanatçıları var. Hepsini ve onları bu kadar güzel ve duyarlı yetiştiren Bilfen Okulları yöneticilerini ve öğretmenlerini canı gönülden kutluyorum.” dedi.

 

Sergide yaşamak için “SU” gerektiğine vurgu yapan Hakan GİRGİNER ise “Hayatın devamı için iki şeyden biri konusunda farkındalık etkinliği yapıyorsak aslında bu SU konusunda ne kadar ciddi sorunlarımız olduğunu gösteriyor. Su olmazsa hayat olmaz. İçinde bulunduğumuz iklim değişikliği, dünyanın geçirdiği çok farklı evreler maalesef önce bizim kullanacağımız suyu etkiliyor. Dolayısıyla burada yapmamız gereken çok önemli bir şey var bunu özellikle genç arkadaşlarımdan rica ediyorum. Su konusunda gönüllü olun.” dedi.

 

Bizim hayatta kalmamız için hava ve suya ihtiyacımız olduğunu bu bilinçle özellikle gençlerin yaptığı bu gibi projelerin çok kıymetli olduğunu belirten İbrahim BETİL ise “Özellikle geleceğimize sahip çıkan, suyla, çevreyle ilgili konularda gençler, yaptıkları duyarlı projelerle gelecek nesillere çok büyük etki yaratacaktır. Sadece bizim toplumumuzda değil bütün dünyada bu duyarlılığa ihtiyacımız var. Bütün Bilfen Lisesi öğrencilerini bu kadar güzel eserler yaptıkları ve suya gönüllü oldukları için tebrik ediyorum.” dedi. 

 

Serginin geliri “SMA’lı bir çocuğun tedavisine aktarılacak

Her geçen gün önemi artan ve hayati değer taşıyan suya ve su kaynaklarına dikkati çekmek amacıyla, Bilfen Liseleri Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı Pınar HALICI küratörlüğünde hazırlanan sergiye, öğrenciler farklı disiplinlerde 700 kadar eser ile katıldı.  Eserlerin tamamına yakının satıldığı anlamlı serginden elde edilen gelir ise SMA’lı bir çocuğun  tedavisi aktarılacak. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.