DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2072549-5,13%
Konya
16°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gölcük’ün 3 Mahallesine Sağlıklı Alatyapı

Gölcük’ün 3 Mahallesine Sağlıklı Alatyapı

ABONE OL
Haziran 7, 2022 08:00
Gölcük’ün 3 Mahallesine Sağlıklı Alatyapı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocaeli’nde abonelerine sağlıklı ve musluktan içilebilir su sağlayan, yaptığı yüzde 100 atık su arıtma oranı ile şehri kirlilikten arından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Gölcük ilçesine bağlı Nimetiye, Hasaneyn ve Hamidiye Mahallelerinin sağlıklı altyapı hatlarına kavuşturulması ve kesintisiz içme suyu ihtiyacının karşılanması için çalışmalara başladı. Yapılan çalışma kapsamında 3 mahallede toplam 29,4 km uzunluğunda içme suyu ve kanalizasyon altyapı hattı imalatı yapılacak.

KIRSAL MAHALLELERE KATKI

KBB İSU Genel Müdürlüğü, 2021-2022 yılı yatırım programı kapsamında Kocaeli genelinde altyapı hatlarının yenilenmesi ile kazı alanlarının üstyapı çalışmalarını program çerçevesinde devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımlar ile kırsal mahalleler cazibe merkezleri haline geldi. Yaşanan tersine göç ile birlikte kırsal mahallelerde nüfus yoğunlaştı. Artan nüfus ile birlikte mevcut altyapının yetersiz kalması ve ekonomik ömrünü de tamamlaması üzerine İSU Genel Müdürlüğü, 2022 yılı yatırım programına aldığı Gölcük ilçesine bağlı Hasaneyn, Nimetiye ve Hamidiye mahallelerinin daha sağlıklı altyapı hatlarına kavuşturmak için çalışmalara başladı. İhale sürecinin ardından kırsal mahallelerin kesintisiz içme suyu ile atık suların toplanarak kirlilikten arındırılması için hatların yenileme çalışmaları yapılıyor.

29,4 KM ALTYAPI HATTI

Proje kapsamında Hasaneyn ve Nimetiye mahallelerinde son teknoloji ürünü 110 ve 160 mm çaplarında O PVC borular kullanılarak 17 km ve 150 mm çaplarında düktil font boru kullanılarak 4 km uzunluğunda olmak üzere toplam 21 km uzunluğunda içme suyu şebeke, iletim ve terfi hattı yenileme çalışmaları yapılacak. Ayrıca, Hamidiye mahallesinde yeni yapılan 100 metreküp depoya Soğuksu ve Kiremithane kaynaklarından 5 km uzunluğunda yeni içme suyu hattı yapılarak bağlantısı sağlanacak. Hasaneyn mahallesinde içme suyu hattı yenileme çalışmaları devam ediliyor. Atık suların toplanması ve uzaklaştırılması için de 300 mm çaplarında beton boru kullanılarak toplam 3,4 km uzunluğunda kanalizasyon hattı yapılacak.

9,8 MİLYON LİRA MALİYET

Toplam 29,4 km uzunluğunda içme suyu ve kanalizasyon hatlarının yenileme çalışmalarının yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Gölcük ilçesine bağlı üç mahallenin sağlıklı altyapı kavuşturacak, kesintisiz içme suyu ihtiyacını sağlayacak ve yaşayan insanlara yaşam kalitesi katacak proje, 9,8 milyon liraya mal olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.