DOLAR 31,0347 0.09%
EURO 33,7974 0.54%
ALTIN 2.025,350,37
BITCOIN %
Konya

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dünyanın geleceğinde dönüşüm,  dönüşümün geleceğinde haberleşme var

Dünyanın geleceğinde dönüşüm, dönüşümün geleceğinde haberleşme var

ABONE OL
Haziran 8, 2022 17:00
Dünyanın geleceğinde dönüşüm,  dönüşümün geleceğinde haberleşme var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CLPA’nın Sanayi 4.0’ın hızını yakalayan teknolojisi CC-Link IE TSN ile geleceğin akıllı fabrikaları bugünden inşa ediliyor

 

Üretimin geleceğini köklü biçimde şekillendiren dijital dönüşüm, fabrikaların mevcut konjonktür içinde yeniden yapılanmasını zorunlu kılıyor. Üretimin ve üretim yönetiminin dijital alt yapılar aracılığıyla yürütüldüğü, anlık kararların üretim mekanizmasına doğrudan etki ettiği yeni endüstri çağında, esneklik ve uzaktan kontrol gibi parametreler hem verimlilik hem de rekabet üstünlüğü için kritik bir rol üstleniyor. Özellikle de bilgi ve haberleşme teknolojileri, giderek artan veri toplama ve veri analizi süreçlerinde dijital dönüşüm ekosistemi için hayati önem taşıyor. Japonya merkezli CLPA (CC-Link Partner Association) ise endüstriyel haberleşme protokolleriyle Sanayi 4.0 evresinde fabrikaların değişen ve kişiselleşen iletişim ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap veriyor. 

 

Cihazların kendi aralarında ya da bilgisayarlarla iletişim halinde olduğu Sanayi 4.0 evresinde, siber-fiziksel sistemler daha kaliteli ve hızlı üretimin kapısını aralıyor. Fabrikaların geleceğinde öne çıkan akıllı üretim mekanizması, dijitalleşmenin en büyük kazanımlarından biri olan endüstriyel haberleşme sistemleri sayesinde esneklik ve verimlilik gücünü koruyor. Kendinden organize olabilme ve proaktivite özellikleriyle öne çıkan geleceğin fabrikalarında, bugünün üretim bileşenlerinin çok sayıda sensör ve iletişim teknolojisi sayesinde hızlı haberleşip hızlı aksiyon alacağını söyleyen CLPA Türkiye Müdürü Tolga Bizel, endüstriyel haberleşme sistemlerinin yarının fabrikalarındaki önemine dikkat çekti.

 

Dönüşümün hızı endüstriyel haberleşme teknolojileri ile yakalanıyor

Yeni endüstri çağı ile hayatımızda çok büyük ve kesintisiz bir veri akışının olduğunu dile getiren Tolga Bizel; “Gerçek ve sanal dünyanın birbirlerine hiç bu kadar yakın olmadığı bir dönemdeyiz ve bu süreci simüle eden temel güç veri. Öyle hızlı ve yoğun bir veri akışı söz konusu ki, her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğu yeni dünya düzeninde endüstriyel haberleşme teknolojilerine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Sadece verinin toplanması değil, toplanan verinin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılan inceleme ve değerlendirmelerin ardından bilgi olarak operatörlere veya ilgili birimlere iletilmesi gerekiyor. Toplanan yüksek miktardaki sensör verisi, özelleştirilebilir ürün/hizmet skalası için fabrikalara gerekli kabiliyeti kazandırıyor. Eğer Türk sanayisi; geleceğin fabrika anlayışı içinde yer almak, potansiyelini küresel standartlara çekmek ve Sanayi 4.0’ın zorunlu kıldığı kriterleri yerine getirebilmek istiyorsa makineler arası bilgi alışverişi için yatırımlarını hızlandırmalı… Saha cihazları, kontrolörler ve PLC'ler arasında bir iletişim yolu sunan endüstriyel haberleşme teknolojileri ile dönüşümün hızının yakalanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Dünya standartlarında akıllı üretim, hızlı ve güvenli haberleşme ile mümkün

Sanayi 4.0’a uyumlu fabrikalar için geliştirilen CC-Link IE TSN’nin geleceğin akıllı üretim üslerini bugünden inşa etmeyi kolaylaştırdığını belirten Tolga Bizel, sözlerini şöyle tamamladı: “Endüstriyel düzenin yeni çerçevelerini destekleyen, son teknoloji ürünler ve uygulamaların potansiyelini açığa çıkaran kapsamlı bir protokol olan CC-Link IE TSN; hızı, güvenliği, yüksek bant genişliği ile fark yaratıyor. İşletmelerin süreçlerinin optimize edilerek iyileştirilmesine ve rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunan bu protokol, 10 kat daha hızlı olmasıyla da uçtan uca dijital sinyal bütünlüğünü iyileştiriyor. Dünya standartlarında akıllı üretime adım atmayı hedefleyen şirketler için gerekli alt yapıyı sağlayan CC-Link IE TSN, Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olmasıyla da benzerlerinden ayrılıyor. Gerçek ve sanal dünyanın birleştiği günümüzde simüle edilebilmesi için son derece hassas metriklere sahip. Farklı teknolojilerle birlikte kullanıldığında fiziksel ve sanal makinelerin performansına ilişkin yüksek kalitede gerçek bilgilerin aktarılması için verimli ve güvenilir bir ağ görevi görerek doğru ve duyarlı bir gerçek zamanlı dijital ikiz oluşturma imkânı tanıyor. Tüm bu kazanımlar, dijital dönüşümün kalbinde yer alan akıllı fabrikalar için ihtiyaç duyulan inovasyonu sağlıyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.