DOLAR 31,0052 0.3%
EURO 33,5834 0.38%
ALTIN 2.021,150,47
BITCOIN %
Konya

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dezenformasyon Yasası Bu Haliyle Büyük Risk

Dezenformasyon Yasası Bu Haliyle Büyük Risk

ABONE OL
Haziran 1, 2022 08:56
Dezenformasyon Yasası Bu Haliyle Büyük Risk
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sosyal medya ve internette ‘yalan haberle mücadele’ gerekçesiyle hazırlanan ve kamuoyunda "Dezenformasyon Yasası" olarak adlandırılan yasa teklifine karşı meslek örgütleri birlikte mücadele ediyor.
 
 
‘Medya Dayanışma Platformu’nu temsilen, Gazetecilik meslek örgütlerinin temsilcileri; internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifine ilişkin görüş ve önerilerini sunmak üzere TBMM’de; AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin grup başkanvekilleri ile görüştü. Temsilciler, teklifin yaptırıma yol açacak maddelerini eleştirdi. Özellikle, Türk Ceza Kanunu’na eklenen “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunun teklif metninden çıkarılmasını istedi.
 
 
Medya Dayanışma Grubu adına İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi’nin yanı sıra Parlamento Muhabirleri Deneği Başkanı Kemal Aktaş, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Gazeteciler Cemiyeti Başkanvekili Yusuf Kanlı, Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Şeyma Paşayiğit, internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören kanun teklifine ilişkin görüş ve önerilerini sunmak için TBMM’deydi.
 
 
Meslek örgütü temsilcileri sırasıyla CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman ile görüştü.  
 
 
MESLEK ÖRGÜTLERİNİN GÖRÜŞÜ ALINMALI
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi “Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” ifadelerinin yer aldığı 29. maddenin ifade ve haber alma hakkı açısından sakıncalar doğuracağına işaret etti. Bilginin kaynağında doğrulanması gerektiğini, gazetecilerin esaret altına alınarak yaratılan baskı ile çözüm yaratılamayacağını söyleyen Gappi, yanlış gördükleri düzenlemelere karşı önerilerini ifade ettiklerini belirtti.  
 
KOMİSYONA DAVET
Yasa teklifi ile internet haber sitelerinin de Basın Yasası kapsamında "süreli yayın" olarak tanımlanması ve çalışanlarının basın kartı almalarının yolu açılmasının önemli olduğuna işaret eden Gappi ancak Basın Kartları Komisyonu’nun yapısı dahil birkaç maddede daha soru işaretleri olduğuna vurgu yaparak, teklifin mutlaka meslek örgütlerinin görüşü doğrultusunda yasalaştırılması gerektiğinin altını çizdi.
 

Heyet bugün de HDP Grubu ile görüşecek. Ayrıca teklifin ele alınacağı Meclis Komisyonu’na İzmir Gazeteciler Cemiyeti de görüş bildirmek üzere davet edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.