DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN %
Konya

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Bakan: “Bunca talan sırf malum şirketler biraz daha para kazansın diye oldu!”
  • Okuyucunun Sesi
  • Gündem
  • CHP’li Bakan: “Bunca talan sırf malum şirketler biraz daha para kazansın diye oldu!”

CHP’li Bakan: “Bunca talan sırf malum şirketler biraz daha para kazansın diye oldu!”

ABONE OL
Haziran 5, 2022 09:20
CHP’li Bakan: “Bunca talan sırf malum şirketler biraz daha para kazansın diye oldu!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile ilgili açıklama yaptı.

 

CHP’li Bakan, “Tek nefeste saydığımız bunca talan, yağma ve yıkım sırf malum şirketler biraz daha para kazansın diye oldu. Doğamızı; AKP’nin kıyımdan, yıkımdan ve zorbalığından kurtarmak zorundayız. AKP eliyle canlı cansız doğayı zapturapt altına alan sermayeyi bertaraf edecek; aldığımız nefesi ferah, içtiğimiz suyu temiz, ektiğimiz toprağı bereketli kılacak; tüm canlı cansız yaşama huzurlu bir gelecek sağlayacağız” dedi.

 

Murat Bakan’ın açıklaması şu şekilde:

“AKP döneminde en ağır tahribata uğrayan alanların başında çevrenin olması bilinçli bir kötülüğün ve tercihin sonucu. Yaşadığımız tüm doğa katliamları, kirlilik ve ekolojik yıkım AKP eliyle bilinçli şekilde derinleştirildi, derinleştirilmeye de devam ediyor. Bu sürecin yol taşlarını, sayısız defa değiştirildikleri Kamu İhale Kanunu’ndan, torba yasaların içine gizleyerek değiştirdikleri Orman Kanunu, Maden Kanunu ve Zeytin Kanunu ile, çıkardıkları yönetmelikler ve Cumhurbaşkanı kararlarıyla döşediler. Onlar hunharca yaptı, bedelini çocuklarımız ve torunlarımız ödeyecek.

 

‘Tek nefeste saydığımız bunca talan…’

 

Kazdağları’nda yaklaşık 400 bin ağaç katledildi, Kuzey Ormanları ve Cerattepe yok edildi, Marmara Denizi daha fazla dayanmadı dökülen/akıtılan pislikleri kustu, İkizdere’nin bağrına hançer saplandı, Balıkesir’den Fatsa’ya ülkenin dört bir yerinde siyanürlü atık havuzları tüm canlıları zehirlemeye devam etti, suların borulara hapsedildiği HES çevrelerindeki tüm canlılar ölüme mahkum edildi, ormanlarımız paramparça edilip madencilik, enerji ve turizm alanlarına tahsis edildi, muhafaza ormanlarında dahi ağaç kesimi yapıldı, ormanları korumak ve geliştirmekle görevli Orman Genel Müdürlüğü odun üretim rakamlarını gururla açıkladı, sulak alanlarımız yok oldu, buzul çağından günümüze kadar gelmiş 12 bin yıllık Dipsiz Göl dibinde hazine aranırken yok edildi, dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü de bu iktidar zamanında kurutuldu, ‘millet bahçesi’ yapma hevesi çıplak ayakla bile basılmaması gereken Salda’ya dozerlerle iş makineleriyle girildi, nehirlerimizin çoğu kurudu hayatta kalmayı başaranlar kirlilikle boğuşuyor, Soma Yırca Köyü’nde bir gecede 6 bin 600 zeytin ağacı katledildi, termik santraller el üstünde tutuldu, bacalarına filtre takmayarak havayı, suyu, toprağı ve tüm canlıları rahatlıkla zehirleyebilmeleri için tüm imtiyazlar sağlandı, dünyanın çöpü ülkemize dolduruldu Türkiye dünyanın çöp sömürgesi haline getirildi. Tek nefeste saydığımız bunca talan, yağma ve yıkım sırf malum şirketler biraz daha para kazansın diye oldu.

 

‘Doğamızı; AKP’nin kıyımdan, yıkımdan ve zorbalığından kurtarmak zorundayız’

 

AKP ile yozlaşan kurumları, değerleri; yok edilen hukuku, kuvvetler ayrılığını, adaleti hızla yeniden tesis edebilir, 20 yıllık bu yıkımı kısa sürede hep birlikte rehabilite edebiliriz. Ancak yok edilen ormanları, gölleri, akarsuları; kirletilen havayı, suyu, toprağı; bozulan ekosistemi iyileştirmek, geriye getirmek çok zor. Belki onlar belki yüzlerce yıl gerekecek doğamızın iyileşmesi için… Doğamızı; AKP’nin kıyımdan, yıkımdan ve zorbalığından kurtarmak zorundayız. AKP eliyle canlı cansız doğayı zapturapt altına alan sermayeyi bertaraf edecek; aldığımız nefesi ferah, içtiğimiz suyu temiz, ektiğimiz toprağı bereketli kılacak; tüm canlı cansız yaşama huzurlu bir gelecek sağlayacağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.